Skip to content

4 Colby CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block703
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,755
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
19%
Improvement Value:$158,900
81%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+2.0%
2024$5,969+3.2%
2023$5,786+1.4%
2022$5,705+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,755DeedBook 6416, Page 1736Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5268, Page 231

Property Sale

Sale
$244,200
DeedBook 4646, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,175,000
DeedBook 3993, Page 69