Skip to content

308 Stratford DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$443,130
Last Sale Date
Jan 14, 2000

Property Information

Block7101
Lot3.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
DescriptionAMHURST A
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,316
Acreage2.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,400
30%
Improvement Value:$442,800
70%
Total Assessment$629,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,493+2.0%
2024$19,103+3.2%
2023$18,517+1.4%
2022$18,259+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$443,130
DeedBook 3781, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 2000