Skip to content

310 Stratford DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 29, 2013

Property Information

Block7101
Lot3.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage4,083
Acreage2.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
23%
Improvement Value:$557,000
77%
Total Assessment$724,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,448+2.0%
2024$21,999+3.2%
2023$21,325+1.4%
2022$21,028+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 6168, Page 189

Property Sale

Sale
$572,000
DeedBook 4213, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3838, Page 222