Skip to content

306 Cobblestone WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Price
$716,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block7101
Lot3.12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
DescriptionAMHURST II
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,316
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,800
31%
Improvement Value:$479,400
69%
Total Assessment$697,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,599+5.1%
2024$20,545+3.2%
2023$19,915+1.4%
2022$19,638+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$716,000
Sq Ft3,316DeedBook 6374, Page 1094Recorded7/18/2019

Property Sale

Sale
$435,572
DeedBook 3548, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1999