Skip to content

309 Hawthorne PlaceLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block7101
Lot3.16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7101

Building Details

Building Class18
DescriptionAMHURST
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,334
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
34%
Improvement Value:$410,500
66%
Total Assessment$619,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,192+2.0%
2024$18,808+3.2%
2023$18,232+1.4%
2022$17,978+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft3,334DeedBook 6477, Page 965Recorded3/9/2022

Property Sale

Sale
$488,967
DeedBook 3699, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1999