Skip to content

261 Carter Rd(Block 7201 Lot 1.01)Princeton, NJ 08540

Built 1930
Farm (Regular)

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Oct 22, 2015

Property Information

Block7201
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7205

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,600
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
45%
Improvement Value:$199,300
55%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,178+2.0%
2024$10,954+3.2%
2023$10,618+1.4%
2022$10,470+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$790,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 6232, Page 452Recorded10/27/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1930