Skip to content

315 Cold Soil Rd(Block 7201 Lot 17.01)Princeton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block7201
Lot17.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7202

Building Details

Building Class---
Description7 BLDGS
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage---
Acreage56.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,629,900
71%
Improvement Value:$1,855,000
29%
Total Assessment$6,484,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$200,902+2.0%
2024$196,882+3.2%
2023$190,851+1.4%
2022$188,192+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0