Skip to content

Carter Rd(Block 7301 Lot 2.01)Princeton, NJ 08540

Vacant Land

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 24, 2008

Property Information

Block7301
Lot2.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7307

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$86,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,667+2.0%
2024$2,614+3.2%
2023$2,534+1.4%
2022$2,499+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5898, Page 160