Skip to content

101 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 9, 2015

Property Information

Block7401
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class18
Description1SB G1
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage1,652
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,900
48%
Improvement Value:$169,900
52%
Total Assessment$326,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,124+2.0%
2024$9,922+3.2%
2023$9,618+1.4%
2022$9,484+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,652DeedBook 6221, Page 623Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 4571, Page 151

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 3879, Page 156

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 2450, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1950