Skip to content

133 Carter Rd(Unit QFARM)Princeton, NJ 08540

Farm (Qualified)
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$3,370,000
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block7402
Lot16
QualifierQFARM
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class---
DescriptionQ050
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage---
Acreage5.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$4,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$146+6.9%
2024$137+3.2%
2023$132-0.8%
2022$133+1.3%
Property History