Skip to content

8 Vista DrPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$1,230,000
Last Sale Date
Oct 12, 2023

Property Information

Block7501
Lot13.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7502

Building Details

Building Class19
Description2SBR
Dwellings2
ZoningEP-1
Sq Footage4,220
Acreage4.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,100
32%
Improvement Value:$508,800
68%
Total Assessment$751,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,294+3.0%
2024$22,615+162.3%
2023$8,623+1.4%
2022$8,503+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,230,000
Sq Ft4,220DeedBook 6538, Page 1279Recorded10/24/2023

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,354DeedBook 6324, Page 1775Recorded5/1/2018

Property Sale

Sale
$5,600,280
DeedBook 4202, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1930