Skip to content

1 Players LanePrinceton, NJ 08540

Owner
---
Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block7501
Lot3.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage---
Acreage3.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$681,000
57%
Improvement Value:$519,000
43%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,176+79.8%
2024$20,675+3.2%
2023$20,042+1.4%
2022$19,763+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 6587, Page 1447Recorded4/6/2025

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 6185, Page 759Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$977,500
DeedBook 5603, Page 185

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 5164, Page 165

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4242, Page 273