Skip to content

190 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block7501
Lot82.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7503

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage1,888
Acreage6.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,000
61%
Improvement Value:$185,200
39%
Total Assessment$471,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,598+2.0%
2024$14,306+3.2%
2023$13,867+1.4%
2022$13,674+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980