Skip to content

233 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 23, 2005

Property Information

Block7701
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class20
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage5,893
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,700
27%
Improvement Value:$784,400
73%
Total Assessment$1,079,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,431+2.0%
2024$32,761+3.2%
2023$31,758+1.4%
2022$31,315+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 5239, Page 30

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 2718, Page 270

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2529, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1950