Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Rosedale RoadPrinceton, NJ 08541
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2013
Property Information
Block7801
Lot13.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page78
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage---
Acreage3
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$300,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$300,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,294 | +2.0% |
| 2024 | $9,108 | +3.2% |
| 2023 | $8,829 | +1.4% |
| 2022 | $8,706 | +1.3% |
Property History
No events match the selected filters.