Skip to content

49 Betts AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$8,500
Last Sale Date
Feb 17, 2017

Property Information

Block801
Lot17.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage725
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
37%
Improvement Value:$95,800
63%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,697+2.1%
2024$4,603+3.2%
2023$4,462+1.4%
2022$4,399+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$8,500

From:

To:

Sq Ft725DeedBook 6280, Page 449Recorded3/24/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4848, Page 60

Property Sale

Sale
$129,998
DeedBook 4300, Page 60

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 2357, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1940