Skip to content

19 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1877

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block10003
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF3S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,602
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
48%
Improvement Value:$65,800
52%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,408+4.2%
2024$7,109+0.3%
2023$7,091+0.3%
2022$7,068+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6173, Page 273Recorded7/2/2013

Property Sale

Sale
$189,080
DeedBook 4591, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1877