Skip to content

102 Centre St(Block 10201 Lot 1.01)Trenton, NJ 08611

Built 2008

Last Sale Price
$187,248
Last Sale Date
Mar 19, 2009

Property Information

Block10201
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionUNITA/B1 1269SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,269
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
14%
Improvement Value:$79,700
86%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,366+4.2%
2024$5,149+0.3%
2023$5,137+0.3%
2022$5,120+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$187,248
DeedBook 5998, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 5426, Page 12