Skip to content

550 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block10308
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,200
12%
Improvement Value:$30,000
88%
Total Assessment$34,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,984+4.2%
2024$1,904+0.3%
2023$1,899+0.3%
2022$1,893+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,578DeedBook 6475, Page 578Recorded2/14/2022

Property Sale

Sale
$54,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 6177, Page 1823Recorded9/5/2013

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5065, Page 101

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4265, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1900