Skip to content

211 Furman St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block10402
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,037
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
13%
Improvement Value:$37,600
87%
Total Assessment$43,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,494+4.2%
2024$2,394+0.3%
2023$2,388+0.3%
2022$2,380+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3821, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1900