Skip to content

102-108 S Warren St

Trenton, NJ 08608

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2009

Property Information

Block104
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB 13038SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage13,355
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,100
8%
Improvement Value:$1,830,900
92%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$116,020+4.2%
2024$111,340+0.3%
2023$111,060+0.3%
2022$110,700-25.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5907, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5503, Page 116

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2255, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1930