Skip to content

406 Centre St

Trenton, NJ 08611

Built 1877

Last Sale Price
$108,150
Last Sale Date
Mar 5, 2020

Property Information

Block10503
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
16%
Improvement Value:$38,900
84%
Total Assessment$46,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,697+4.2%
2024$2,589+0.3%
2023$2,582+0.3%
2022$2,574+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$108,150
DeedBook 6400, Page 826Recorded3/24/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$52,000
Sq Ft1,416DeedBook 6395, Page 1202Recorded2/3/2020

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 6119, Page 600

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5384, Page 100

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2455, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1877