Skip to content

487 Centre St

Trenton, NJ 08611

Built 1877

Last Sale Price
$26,200
Last Sale Date
Nov 27, 1985

Property Information

Block10504
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
14%
Improvement Value:$49,200
86%
Total Assessment$57,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,318+4.2%
2024$3,184+0.3%
2023$3,176+0.3%
2022$3,166+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$26,200
DeedBook 2317, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1877