Skip to content

678 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Aug 25, 1997

Property Information

Block10505
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,300
17%
Improvement Value:$30,800
83%
Total Assessment$37,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,152+4.2%
2024$2,065+0.3%
2023$2,060+0.3%
2022$2,053+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3247, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1900