Skip to content

626 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block10505
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,096
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,200
17%
Improvement Value:$29,900
83%
Total Assessment$36,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,094+4.2%
2024$2,010+0.3%
2023$2,005+16.5%
2022$1,721+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft1,096DeedBook 6457, Page 167Recorded9/17/2021

Property Sale

Sale
$52,500
Sq Ft776DeedBook 6392, Page 1916Recorded1/8/2020

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 6202, Page 1147Recorded9/18/2014

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 3860, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1887