Skip to content

299-305 Hills Alley

Trenton, NJ 08611

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block10505
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage845
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
7%
Improvement Value:$111,800
93%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,961+4.2%
2024$6,680+0.3%
2023$6,664+0.3%
2022$6,642+1.6%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft845DeedBook 6344, Page 1118Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6147, Page 1715

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 6124, Page 662

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5999, Page 996

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5337, Page 287

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5181, Page 150

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 3956, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1892