Skip to content

60 Power St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 19, 1994

Property Information

Block11002
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage974
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,200
17%
Improvement Value:$25,400
83%
Total Assessment$30,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,775+4.2%
2024$1,704+0.3%
2023$1,699+0.3%
2022$1,694+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2875, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920