Skip to content

645 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1876

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 7, 2016

Property Information

Block11201
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,200
15%
Improvement Value:$35,900
85%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,442+4.2%
2024$2,344+0.3%
2023$2,338+0.3%
2022$2,330+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 6269, Page 1176Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$29,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 6244, Page 500Recorded3/18/2016

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 6022, Page 977

Property Sale

Sale
$36,960
DeedBook 5930, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1876