Skip to content

695 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Owner
---
Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block11202
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,500
13%
Improvement Value:$45,200
87%
Total Assessment$51,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,999+4.2%
2024$2,878+0.3%
2023$2,871+0.3%
2022$2,862+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,320DeedBook 6600, Page 971Recorded8/14/2025

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6101, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1886