Skip to content

522 Centre St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block11503
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
11%
Improvement Value:$59,900
89%
Total Assessment$67,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,904+4.2%
2024$3,747+0.3%
2023$3,737+0.3%
2022$3,725+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 6182, Page 1484Recorded11/15/2013

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 6036, Page 310

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4498, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1900