Skip to content

533 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1950

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block11504
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
29%
Improvement Value:$50,900
71%
Total Assessment$71,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,142+4.2%
2024$3,975+0.3%
2023$3,965+0.3%
2022$3,952+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$101,000
Sq Ft1,428DeedBook 6490, Page 1645Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$59,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 6281, Page 621Recorded4/6/2017

Property Sale

Sale
$3,500

From:

To:

DeedBook 6249, Page 1297

Property Sale

Sale
$3,500

From:

To:

DeedBook 6242, Page 1580Recorded3/1/2016

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 2311, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1950