Skip to content

19 Ingleton St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block11505
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
22%
Improvement Value:$26,200
78%
Total Assessment$33,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,943+4.2%
2024$1,865+0.3%
2023$1,860+0.3%
2022$1,854+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000
Sq Ft1,368DeedBook 6500, Page 689Recorded9/15/2022

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6410, Page 562Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4638, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1900