Skip to content

886 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1890

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block11508
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
11%
Improvement Value:$57,200
89%
Total Assessment$64,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,713+4.2%
2024$3,563+0.3%
2023$3,554+0.3%
2022$3,542+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,900
Sq Ft2,058DeedBook 6537, Page 999Recorded10/11/2023

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 4276, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1890