Skip to content

534 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1856

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Nov 7, 2003

Property Information

Block11603
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
14%
Improvement Value:$51,000
86%
Total Assessment$59,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,440+4.2%
2024$3,301+0.3%
2023$3,293+0.3%
2022$3,282+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4677, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1856