Skip to content

546 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1866

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block11604
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
10%
Improvement Value:$72,600
90%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,693+4.2%
2024$4,504+0.3%
2023$4,492+0.3%
2022$4,478+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft2,444DeedBook 6470, Page 848Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4308, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1866