Skip to content

117 Schenck St

Trenton, NJ 08611

Built 1924

Last Sale Price
$13,000
Last Sale Date
Nov 10, 1998

Property Information

Block11604
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage849
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
21%
Improvement Value:$27,300
79%
Total Assessment$34,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,007+4.2%
2024$1,926+0.3%
2023$1,921+0.3%
2022$1,915+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 3504, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1924