Skip to content

291 Third St

Trenton, NJ 08611

Built 1891

Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block11604
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
15%
Improvement Value:$46,500
85%
Total Assessment$54,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,173+4.2%
2024$3,045+0.3%
2023$3,037+0.3%
2022$3,028+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6362, Page 103

Property Sale

Sale
$34,500

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6335, Page 130Recorded7/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1891