Skip to content

293 Third St

Trenton, NJ 08611

Built 1891

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block11604
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
15%
Improvement Value:$46,100
85%
Total Assessment$54,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,150+4.2%
2024$3,023+0.3%
2023$3,015+0.3%
2022$3,006+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft1,624DeedBook 6507, Page 1736Recorded11/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1891