Skip to content

311 Third St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block11702
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
12%
Improvement Value:$58,800
88%
Total Assessment$66,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,858+4.2%
2024$3,702+0.3%
2023$3,693+0.3%
2022$3,681+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900