Skip to content

6 Cliff St

Trenton, NJ 08611

Built 1912

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Sep 12, 2002

Property Information

Block11803
Lot7.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
14%
Improvement Value:$48,400
86%
Total Assessment$56,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,249+4.2%
2024$3,118+0.3%
2023$3,110+0.3%
2022$3,100+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 4373, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1912