Skip to content

750 Centre St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block11901
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,337
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
11%
Improvement Value:$61,700
89%
Total Assessment$69,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,026+4.2%
2024$3,864+0.3%
2023$3,854+0.3%
2022$3,841+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$77,500

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 6275, Page 870Recorded2/3/2017

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 6245, Page 1093Recorded4/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1887