Skip to content

706 Centre St

Trenton, NJ 08611

Built 1912

Last Sale Price
$34,605
Last Sale Date
Sep 17, 1999

Property Information

Block11901
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
12%
Improvement Value:$52,900
88%
Total Assessment$60,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,486+4.2%
2024$3,346+0.3%
2023$3,337+0.3%
2022$3,327+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$34,605
DeedBook 3678, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1912