Skip to content

9 Cliff St

Trenton, NJ 08611

Built 2013

Owner
---
Last Sale Price
$191,805
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block11902
Lot120103
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
8%
Improvement Value:$109,700
92%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+4.2%
2024$6,664+2.0%
2023$6,533-1.7%
2022$6,647+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$191,805
DeedBook 6182, Page 1688

Property Built

Built

Year Built: 2013