Skip to content

845 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1896

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block12202
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
17%
Improvement Value:$36,200
83%
Total Assessment$43,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,523+4.2%
2024$2,422+0.3%
2023$2,416+0.3%
2022$2,408+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000
Sq Ft996DeedBook 6577, Page 992Recorded12/13/2024

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2600, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1896