Skip to content

1156-1158 Lamberton St(Block 12206 Lot 2.01)Trenton, NJ 08611

Built 2009

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block12206
Lot2.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionUNIT B 1358SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
15%
Improvement Value:$110,700
85%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,582+4.2%
2024$7,276+0.3%
2023$7,258+0.3%
2022$7,234+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5594, Page 260