Skip to content

784 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1896

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block12601
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
8%
Improvement Value:$61,600
92%
Total Assessment$67,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,887+4.2%
2024$3,730+0.3%
2023$3,721+0.3%
2022$3,708+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
Sq Ft1,734DeedBook 6528, Page 425Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3632, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1896