Skip to content

11 Chambers St

Trenton, NJ 08609

Built 1899

Last Sale Date
Jul 31, 2009

Property Information

Block12901
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,200
19%
Improvement Value:$21,500
81%
Total Assessment$26,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$3,044+7.0%
2010$2,845+4.6%
2009$2,719+2.2%
2008$2,661+11.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6011, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1899