Skip to content

31 Chambers St

Trenton, NJ 08609

Built 1899

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block12911
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,200
15%
Improvement Value:$23,300
85%
Total Assessment$27,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,595+6.5%
2021$1,498+4.5%
2020$1,434+5.2%
2019$1,363+11.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,000
Sq Ft1,398DeedBook 6555, Page 664Recorded4/30/2024

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 6080, Page 604

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5423, Page 285

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4906, Page 259

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3466, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1899