Skip to content

40 N Clinton Ave

Trenton, NJ 08609

Commercial

Last Sale Price
$2,105,000
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block1301
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage---
Acreage2.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$672,800
84%
Improvement Value:$131,300
16%
Total Assessment$804,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,646+4.2%
2024$44,764+0.3%
2023$44,652+0.3%
2022$44,507+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$2,105,000
DeedBook 6124, Page 458