Skip to content

542 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block1301
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB 2862SF
Dwellings4
ZoningHIST
Sq Footage2,534
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
38%
Improvement Value:$80,000
62%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,541+4.2%
2024$7,237+29.0%
2023$5,609+0.3%
2022$5,590+22.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft2,534DeedBook 6491, Page 130Recorded7/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950